התמכרות

התמכרות לסמים ומין – למה זה קורה?

ובכן, הדבר החשוב ביותר להבין הוא, שהסיטואציה של התמכרות לסמים או התמכרות למין, היא לא סיטואציה ש"קורית" לנו, אלא סיטואציה שאנו מביאים אותה על עצמנו. אנשים מכורים נוטים בדרך כלל להאשים את הסביבה במצבם, ובעיקר לדבר על מצבם בצורה סבילה, קרי הכל קורה להם מבלי שיש להם שליטה על כך, לכאורה כמובן. בפועל, לנו כבני אדם יש אחריות מלאה על חיינו ועל הקורה בהם, ואם הגענו לשלב בחיים בו אנו מכורים למין או לסמים, עלינו להבין תחילה שאנחנו עצמנו הבאנו את עצמנו למצב הזה, וזה לא קרה לנו כך סתם משום מקום. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם ממה שנקרא "גורמי סיכון", ובהחלט ישנם אנשים שחייהם מספקים להם יותר גורמי סיכון מאשר אחרים.

מהם גורמי הסיכון עבור התמכרות לסמים?

התמכרות לסמים מתחילה בדרך כלל מסיטואציות חברתיות, שלאורך זמן יוצאות משליטה. ההתנסות הראשונה בסם ונסיבות ההתנסות, תלויות מאוד בחיי החברה שלנו ובאנשים המקיפים אותנו. אנשים המתגוררים בשכונות מצוקה עתירות בפשע, או אנשים המתגוררים בסביבה מתירנית, שאינה מציבה גבולות ברורים, עלולים להימצא לפעמים בסביבה המעמידה בפניהם יותר גורמי סיכון מאשר אנשים המתגוררים בחברה גבוהה, משכילה ושמרנית. התמכרות למין לעומת זאת, היא התמכרות שתלויה מאוד באופי שלנו.

כיצד ניתן להתמודד עם ההתמכרות?

בין שאתם סובלים מהתמכרות לסמים, בין שאתם סובלים מהתמכרות למין ובין שאתם סובלים מהתמכרות לכל דבר אחר, יש לכם דרך מוצא, וגם היציאה מההתמכרות תלויה כולה בכם. במסגרת תהליך הגמילה מהתמכרות, יש צורך בסיוע מקצועי מצד גורמי סיכון המתמחים ספציפית בתחום זה, ואשר יכולים להעניק לכם את התמיכה הרגשית ואת הסביבה שתאפשר לכם להיגמל מהתמכרותכם, אבל בסופו של דבר, אלו הם אתם שצריכים ליזום את הגמילה, לעמוד בקשיים המלווים אותה ולשמר את התוצאות שלה לאורך זמן, על אף הפיתויים הרבים שתפגשו בדרך. אם עולות בכם מחשבות על גמילה, בהחלט מומלץ לשתף בן משפחה, שיוכל להבטיח שהמחשבות האלה אינן מתפוגגות, ואף יוכל לעשות את המהלכים הראשונים כדי להבטיח שהתהליך מתחיל להתגלגל. שיתוף עם בן משפחה, יוצר אצלכם גם תחושת מחויבות למהלך, מרכיב חשוב ומכריע בכל תהליך גמילה.