תמא 38 בירושלים

איך זה עובד? – תמ"א 38 בירושלים

על תמ"א 38 בוודאי שמעתם אך יכול להיות שאתם רק מכירים מעט. זה הזמן להיכנס לעומק ולהבין מה היא באמת רוצה מהחיים שלנו ולמה אנו שומעים עליה כל כך הרבה. יותר מכל, אחרי מאמר זה כבר תבינו האם היא מתאימה גם לכם, גם מבחינת החוק וגם מבחינה מעשית.

תמא 38 בירושלים

למה צריך את תמ"א 38 בירושלים?

תמ"א 38 היא למעשה תכנית מתאר ארצית של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה שקבעה בעשור הראשון של שנות ה-2000 שמדינת ישראל אינה ערוכה לרעידת אדמה חזקה. רעידת אדמה כזו יכולה לקרות בכל יום ויום ואנו לא מוכנים לכך מבחינת איכות המבנים שכן יש לא מעט מבנים ישנים. כדי להתמודד עם הבעיה החליטה המדינה להציב שורה של קלות לאותם מבנים רעועים כדי שיהיה ליזמים ולבעלי הדירות, הרבה יותר קל, נוח וזול לשפץ אותם. יחד עם זאת, שיפוץ זה תורם להתחדשות עירונית.

כיצד תמ"א 38 בירושלים מתבצע?

  • תמ"א 38 בירושלים מתחילה קודם כל ברצון לשפץ את המבנה. שימו לב שיש שתי אפשרויות, ניתן לשפץ את המבנה תוך כדי שיפוץ דקורטיבי והוספת קומות וניתן גם להרוס אותו ולבנות אותו מחדש. כמובן שלכל אחד מהמבנים לפי רצונות הדיירים והמצב הקיים, יש אפשרות טובה יותר לפי מצבו העדכני אך בכל מקרה יש לבדוק גם את הרצון המעשי של הדיירים וגם את הזכאות של המבנה.
  • אחרי שהגעתם למסקנה שהמבנה שלכם זכאי לעבור תמ"א 38 בירושלים או פינוי בינוי בירושלים הגיע העת לפנות ליזמים או קבלנים,כדי לבחון את ההצעה של כל אחד מהם ולראות עד כמה היא מתאימה לכם.

אחרית דבר

אחרי שבחרתם את החברה המתאימה, ואחרי שהבנתם שמדובר ביזם אמין ובקבלן שיוכל לסיים את הפרויקט בזמן המתאים ובלי או במינימום בעיות שונות, יש צורך לגבש החלטה עם כל הדיירים. יש מבנים שזהו השלב הקל ביותר ויש מבנים שיגלו כי זהו השלב הקשה ביותר שלעתים גם עוצר את התכנית לחלוטין. יש דיירים שלא יסכימו לתמ"א 38 בירושלים ולכן צריך לעבוד על כושר השכנוע שלכם וכמובן להתנהל בצורה נכונה.